הבט, ג’וניור - כתבה מתוך העיר השרון (17/7 בן פרובס)

בשבועות האחרונים נזרקו בכפ”ס מס’ שמות של מאמנים פוטנציאליים לאימון הקבוצה – תומר קשטן, רז רבינוביץ וצמד האחים בן חיים היו המובילים שביניהם. כאשר הפור נפל וההחלטה שהולכים על קשטן נקבעה, הרבה אנשים באזור השרון הרימו גבה ואמרו לעצמם – האם ראוי?

לכל מי שהביע חוסר ביטחון במהלך קיבל את ההסבר הבא – לפני 32 שנה חיפש יו”ר הפועל כפ”ס המיתולוגי יאיר לויטה מאמן לקבוצה. שמות הוצעו לו בשפע, אך לויטה החליט כי אחרי הצלחתו של שלמה שרף כמאמן הקבוצה הוא מעוניין במאמן מקומי, עם הזדהות לקבוצה ועם רעב להצליח. ב

בחור בן 36 בשם דרור קשטן נשלף מקבוצת הנערים והוקפץ לקבוצה הבוגרת שהובלה באותה תקופה על ידי הקפטן יצחק שום. לאיזה הישגים הגיע קשטן עם כפ”ס (אליפות יחידה בהיסטוריה) ולאיזה פסגות הגיע קשטן עצמו – אין צורך להרחיב. עשרות שנים חלפו וביולי 2009 מועדון הפועל כפר סבא ניצב שוב בפתח עונה, בוחן לעצמו אפשרויות מאמנים. שמות הוצעו בשפע, אך מנכ”ל הקבוצה קובי לויטה (הבן של) בשיתוף עם האגודה החליט כי את המועדון יאמן מאמן מקומי, עם הזדהות לקבוצה ולסמל ועם רעב להצליח. בחור בן 38 בשם תומר קשטן (הבן של) נשלף מקבוצת הנוער של הפועל ת”א ומוקפץ לקבוצה הבוגרת שמובלת על ידי הקפטן עידן שום (הבן של). לאיזה הישגים יגיע הקשטן החדש עם כפר סבא רק הזמן יוכל להגיד, אבל בהחלט אפשר לומר כי מעגל של חילופי דורות נסגר בכפר סבא. דרך אגב, הפסימיים יזכרו כי בעונת הפתיחה של אבא קשטן בקבוצה הבוגרת – היא ירדה ליגה. האם גם זה חלק מהמעגל?

אין לטעות ולחשוב שלתומר קשטן אין ניסיון אימון. בוגרים זה אמנם האתגר החדש אך מדובר במאמן שאימן במשך יותר מעשור (ב2 קדנציות שונות) את הנוער של הפועל ת”א שנחשבת לאחת ממחלקות הנוער הטובות בארץ ובין הקדנציות נטל את תפקיד המנהל המקצועי של מחלקת הנוער בהפועל כפר סבא. במהלך השבוע החולף שוחחנו עם שחקנים שעברו תחת שרביט האימון שלו, מאמנים שעבדו תחתיו בנוער כפ”ס, אנשי מקצוע שעבדו מעליו בהיררכיה בהפועל תל אביב וכן גם עם הורי שחקנים ומקורבים כאלה ואחרים, ומכולם קיבלנו את המסקנה הבאה – הבחור מקצוען. בין אם אהבו אותו או לא, נדהמו משיטות האימון שלו או סבלו מהן בכל רגע, המילים ‘מקצוען’, ‘יסודי’ ו’בעל דרך’ הופיעו אצל רובם, אם לא אצל כולם. אברהם בכר, שעבד כמנהל מחלקת הנוער של הפועל ת”א עד לפני מספר חודשים מספר: ” בתחילת כל חודש הייתי מקבל מתומר תוכניות אימון חודשיות מפורטות לפי דקות. הייתי נפגש איתו והיינו מנתחים את תוכנית האימון ותומר היה מבהיר לי מה הוא מנסה להשיג בכל דקה ובכל תרגיל של האימון. לא היה לו אצלו רגעים באימון שהם סתם, לא היו אצלו שליפות מהראש. הוא לא מיהר להתקדם למשחקונים כדי לרצות את השחקנים, אלא תמיד ידע איך הוא שואף שהאימון יסתיים, מה המטרות שהוא הגיע להשיג באימון ותמיד שאף קדימה”. גם איתי אלקסלסי, בוגר מחלקת הנוער של הפועל ת”א ששיחק בעונה החולפת בהפועל כפ”ס טוען כי מבחינה מקצועית – אין כמו קשטן. “לא תמצא אצלי ציטוטים אוף דה רקורד נגדו כי מדובר במאמן ענק. הייתי אצלו במשך עונה אחת כשהתנדנדתי בין קבוצת הנוער לבוגרים ותומר פשוט הבהיר לי כי הוא בונה עליי והביא לי ביטחון בעצמי ברמות שלא היו לי מעולם במגרש הכדורגל. למדתי אצלו כל כך הרבה באימונים וממש הרגשתי שהוא מקפיץ אותי מקצועית דרגה אחת למעלה”. מלבד שבחים, גם אלו המלינים על דרישותיו של קשטן יודעים כי הן באות ממקום טוב של רצון לשיפור. מאמן שאימן תחתיו במחלקת הנוער של כפר סבא מספר : “תומר נכנס לישיבה טקטית שעשיתי עם השחקנים לפני משחק, האזין ולא אמר מילה. כשסיימתי הוא לקחת אותי הצידה ואמר לי שהכול טוב ויפה, אבל מה עם הכנות כנגד הקבוצה היריבה. אמרתי לו שמדובר בקבוצה שהיא אינה מאריות הליגה ואין בה שחקנים מוכרים והוא פשוט השיב לי ‘ אין בקבוצה שחקנים מוכרים כי אתה לא הכרת לשחקנים שלך אותם ‘. לאחר שעודדתי את המאמן שהיה קרוב לפרוץ בדמעות, בדקתי עם אברהם בכר אם מדובר במקרה של נאה דורש נאה מקיים – ולא התאכזבתי. “כמובן שהוא היה הולך לראות את היריבות, מה זאת אומרת? גם כשהיה לנו משחקי גביע והיה ברור לכול כי ב99 אחוז אנחנו מנצחים את המשחק, אני זוכר מקרים שבהם היינו נוסעים לראות אימון או משחק של הקבוצה היריבה, לומדים אותם, מצלמים את השחקנים ורושמים הערות. לא כל דבר אפשר לראות בטלוויזיה – סקאוטינג זה חלק מתפקידו של המאמן”.

למרות שכולם רוצים לדעת על הדמיון בין תומר לאביו, נפתח דווקא בשני הבדלים מהותיים בין השניים – הראשון הוא שקשטן ג’וניור הוא עורך דין בהכשרתו, תפקיד שלא ממש נתפס לנו בראש כי מתחבר עם דרור (אתם יכולים לדמיין את דרור קשטן פותח במונולוג – מיוזמתו?!) והדבר השני והמרכזי יותר הוא שהבן עשה דבר שאביו מעולם לא היה חולם לעשות ונעשה בעבר דווקא על ידי יריבו אברהם גרנט – תפקיד פרשן של משחקי כדורגל באירופה. בשנים האחרונות קשטן מועסק על ידי חברת צ’רלטון ומפרשן בה משחקים לצידו של שלומי דניאלי, בעיקר משחקים מהליגה האיטלקית אך במהלך העונה האחרונה כיסה כמה חורים עבור החברה ושידר משחקים בליגה האנגלית וכן בליגה הישראלית. בירור קצר במסדרונות הערוץ כיצד קשטן מתכונן לשידור מבהיר כי יסודיות אינה רק על המגרש. “לכל משחק אנחנו מכינים לשדר ולפרשן תיק שדר עם מידע על כל אחד משחקני שתי הקבוצות שמשחקות במשחק אותו הוא משדר. כמעט כל פרשן שעבדתי איתו היה מגיע עשרים דקות לפני שידור ועובר על שניים-שלושה שחקנים מכל קבוצה תוך כדי אכילת סנדוויץ’ בבית הקפה ליד האולפנים. תומר היה מגיע יותר משעה לפני השידור, עובר על כל שחקן ושחקן ומשנן את החומר. הוא היה גם מבקש בכל פעם שינסו לשלוח לו את התיק שדר במיילים יומיים לפני השידור כדי שיהיה מוכן יותר. מבחינת התנהגות מדובר בבחור נחמד, אך מאוד קר. כמו כל פרשן, הוא מגיע לעשות את העבודה וללכת הביתה, אך לעומת אחרים בזמן שהוא עושה את העבודה הוא מתמסר אליה באופן מוחלט ולא מתרכז בדברים מסביב. אם הייתי צריך להשוות אותו למאמן אחר בליגות הבכירות, דודו דהאן היה הבחירה”.

מה קורה כששואלים אותו בשידור או מחוץ לשידור על דרור קשטן?

” הוא לא אוהב את זה בכלל. זכור לי מקרים שהשדר שלצידו היה מגיע למצב בו הוא מזכיר שמות של שחקנים שדרור בחר לסגל הנבחרת או להבדיל ניפה מסגל הנבחרת ושאלו את תומר לדעתו, אך הוא תמיד התחמק בקרירות, הוריד את האוזניות וביקש מהשדר לא לעשות זאת שנית”.

אך לתומר קשטן יש גם הרבה נקודות השקה עם אביו. לא ניתן לציין שחקנים רבים שזכו לשחק תחת שני המאמנים בעקבות פער הדורות והמעמד, אך גם לא מעט שחקנים והורים זיהו דפוסי התנהגות שמזכירים את אופיו של האב. לטענת אבי סופר, בלם הפועל רעננה ששיחק אצל תומר קשטן בקבוצת הנוער של הפועל ת”א, לא מדובר בתופעה שלילית. ” במהלך הקריירה הקצרה שלי זכיתי להתאמן אצל לא מעט מאמנים שלקחו דוגמא מדרור קשטן, אז אנשים מצפים שדווקא תומר, שמודל החיקוי הזה גר איתו באותו בית, לא ייקח ממנו דוגמא? “. כשנשאלת השאלה במה דומים צמד הקשטנים התשובה ברורה ואף לא נעימה – שניהם רס”רי משמעת. אברהם מרצ’ינסקי, אשר בתחילת שנות האלפיים היה מנהלה המקצועי של מחלקת הנוער של הפועל ת”א ואיש אמוניו של דרור קשטן, אשר נשלח על ידו למשימות סקאוטינג לקראת משחקים אירופיים (וכיום גם כן סגר מעגל ומשמש כמנהלה המקצועי של מחלקת הנוער של כפ”ס) מבהיר מה היו הנקודות החזקות של קשטן מבחינתו: ” הוא היה מחזיק את הקבוצה בעזרת משמעת טובה עם דגשים של דקויות על נושאים כמו התנהגות, הופעה לאימונים בזמן ובהופעה נאותה ובהתייחסות רצינית לאימון. הוא היה מטפל בדברים בצורה מאוד פדנטית, ואם היה צריך לשלוח שחקן מאימונים הוא היה עושה זאת בלי לחשוב פעמיים “. גם איתי אלקסלסי ואבי סופר נזכרים כי אם כל האהבה לתומר, על המגרש הם הרגישו תחושה אחרת. “בזמן אימון תומר היה קשוח מאוד, אפילו מפחיד קצת. מחוץ למגרש הוא היה פתוח איתנו וצוחק, אבל ברגע שנכנסו למתחם האימונים הוא היה נהפך לקיר בטון”, אומר אלקסלסי וסופר מוסיף: “כל שחקן בהפועל ת”א פחד לא לעשות משהו לא כמו שצריך, מחשש מהתגובה של תומר. יש כאלה שהתרגלו לחיים קלים, אבל ברגע שהתחלנו להתאמן אצלנו מהר מאוד היה ברור כי אי אפשר לעשות מה שבראש שלנו וכולם ידעו שיש מי שייתן להם בראש ויעמיד שחקנים במקום, או יותר גרוע – מחוץ לקבוצה”. אני מחפש סיפור שימחיש לי את אופיו של קשטן ונתקל בסיפורו של שחקן שהתאמן אצל תומר בהפועל כפ”ס, ומאז סיים את קריירת הכדורגל שלו: “אני זוכר כי הגענו לאימון פתיחת העונה ואלירן (סיימון) הגיע עם שיער צבוע. כשתומר ראה את זה הוא תפס ג’ננה מטורפת והעיף את סיימון מייד מהאימון. את הצעקות שהיו שם אני לא אשכח הרבה זמן. תומר הבהיר לו בצורה חד משמעית – או שיוריד את הצבע, או שלא יגיע יותר לאימונים. אם הסיפור נשמע לכם מוכר, נזכיר כי בשנת 2001 בעיצומו של המסע האירופי של הפועל ת”א השעה דרור קשטן את החלוץ הסלובני מילאן אוסטרץ’ – בגלל שהחלוץ צבע את שערו. זה נגמר בקרחת. אגב סיימון, תומר קשטן גם לא חסיד של שיער ארוך בו מתפאר הקשר הצעיר – מעניין איך השניים מסתדרים כעת.

אם נחזור לנוער של הפועל ת”א, השחקנים הצעירים נזכרים איך התמרמרו שקשטן אסר עליהם את הדבר עליו הם כולם חלמו – ללכת במתחם האימונים עם כפכפים. הסיבה הרשמית – יכול להיכנס להם קוץ והם יפצעו. אברהם בכר מודה כי קשטן קשוח, אך לוקח גם קרדיט לעצמו. “ההנחיה שהועברה לכל המאמנים בהפועל ת”א, ביניהם תומר, היא כי המאמנים ישמשו דוגמא לשחקנים על מנת שהשחקנים יהיו ממושמעים – באה ממני. מכל המאמנים שלי, תומר הכי דבק בכך. אם לא שמים לכדורגלן הישראלי סף של דרישות הוא יצפצף עליך”. כשנשאל בכר אם הקשיחות המופלגת של קשטן הביאה להתנצחויות בין המועדון להורי השחקנים, הוא משיב בחיוב. “בהחלט היו הרבה הורים ושחקנים שלא הסתדרו איתו, בעיקר שחקנים מפונקים שהיו רגילים לעגל פינות ולהתעצל ולא הבינו כי תומר אינו אחד שמוכן לעצום עין. יש לי רשימה שלמה של שחקנים שלא משחקים כדורגל היום כי לא הצליחו להתיישר עם דרישותיו של תומר, ביניהם אחד שאני חושב שיכל להיות אחד הכישרונות הגדולים ביותר – טל איילה”. היו בהפועל נסיכים ותומר שלף את השטיח מתחת לרגליהם”. מבחינת יחסי אנוש שחקנים טוענים כי מדובר באדם חביב, עם בעיה אחת – “גם כשתומר עושה שיחות אישיות הן לרוב מקצועיות”, כך אומר שחקן ששיחק אצל המאמן בהפועל כפ”ס. “אם תנסה לעבור איתו לנושאים אישיים כמו המצב בבית, הוא מיידית יקשר את זה לאיך זה משפיע עלייך במגרש, ואיך אתה אמור לתעל את זה לשמירה יותר טובה על השחקן שפורץ על הקו”. שחקן ששיחק בעונה החולפת בכפ”ס ומתאמן כיום עם הקבוצה מבהיר: “תומר קשטן הוא האנטי תזה של סלובודאן דראפיץ’. בעוד דראפיץ’ מתחבר, מדבר וזורם – תומר הוא ענייני, קר, קצר ולעניין. דראפיץ’ הוא נתנייתי לכל דבר, קשטן הוא יקה כפר סבאי”. אחרי שסיימנו לשאול על תומר, התברר לנו ע”י אברהם בכר כי אנו לא היחידים ששואלים. “דרור קשטן שאל אותי לא מזמן איך תומר. אמרתי לו בצורה חד משמעית – ‘דרור, הביצה תעלה על התרנגולת. הוא יותר טוב ממך’.

תגובות

http://www.telesport.co.il/CodeNew1024/article.aspx?id=19635

יש בעלים?

? זה בעלים?

http://www.telesport.co.il/CodeNew1024/article.aspx?id=19635

לעולם לא תיצעדי לבד הפועל כפר סבא

תתחילו לחזזזזזזזזזזזזזק את הקבוצה בשחקנים שיעלו אותנו ליגה